Siirry sisältöön
  • ETUSIVU
  • SEURALaajenna
    • Info
    • Johtokunta
    • Liity jäseneksi
    • Toimintakäsikirja
    • Toiminta epäasiallisen kohtelun tilanteissa
    • Strategia
    • KarTen säännöt
  • KENTTIEN VARAUS
  • VALMENNUSLaajenna
    • Ota yhteyttä
    • Harjoitusajat sisäkausi 2025-2026
    • Maksut sisäkausi 2025-26
    • Valmentaja esittely
    • Valmennusjärjestelmä
    • Harrastetennis
    • Etsin pelikaveria -osio
    • Eettiset säännöt
    • Toiminta epäasiallisen kohtelun tilanteissa
    • Joensuun tennissaavutukset 1939 – 2025
  • TAPAHTUMAT
  • EDUSTUSJOUKKUEET
  • YHTEYSTIEDOT
  • KUMPPANIT
  • SOME

KarTen miesten ykkösjoukkue lauantain tiukalla voitolla säilytti 1 div. paikan

KarTen miesten ykkösjoukkue lauantain tiukalla voitolla säilytti 1 div. paikan

Perjantaina aamulla klo 7, 070717 KarTen miesten ykkösjoukkue lähti parhaalla joukkueella kohti Oulua 1. divisioonan viikonloppu turnaukseen. Ykkösjoukkueeseen mahtuivat tällä kertaa Joensuun parhaat ja A-luokan pelaajat Ville Maaranen, Sami Korhonen, Matti Pajuri ja nelurispesialisti Jaakko Immonen. (Joukkueeseen eivät mm. mahtuneet Leo Haapasalo, Teemu Airaksinen, Anssi Raasio…)

Perjantai

Perjantaina vastaan asettui vahva VarTe eli Variston tennis Vantaalta. Ensimmäisessä ottelussa kakkospelaajien kohtaamisessa Sami Korhonen kärsi tappion, josta ei ole lapsenlapsille mitään kerrottavaa. Roni Hietaranta vain voitti.

Ykkösten kohtaamisessa ehkä parasta tenniskauttaan pelaava Ville Maaranen pelasi upeasti huipputasaisessa ottelussa VarTen Ilari Vesasta vastaan. Villen kovan temmon ja monipuolisen taiturimaisen pelin Ilari joutui kokemaan ja venymään parhaaseensa, jotta hän niukasti pystyi Villen voittamaan luvuin 7-6, 6-4. Silti ehdottomasti Villen yksi parhaista peleistä, mitä konkari Matti Pajuri oli nähnyt.

Turnauksen vanhin pelaaja parasta senioritenniskuntoaan omaava syksyllä 50 v täyttävä Matti Pajuri asettui tuhansien pelien kokemuksella kampeamaan kokemuksella kolmosten kaksin pelissä VarTen Lasse Hyytiä, jotta ratkaisua saataisiin siirrettyä nelinpeleihin ja mahdollisuus taistella SM -noususta. Kentällä nähtiin henkisesti 15 vuotias uhmaiässä oleva teini Matti, ja tyly tappio ja Matin kommentti: – Eiköhän ne nää minun miesten pelit ollut tässä ja parempi pelata senioritennistä; kuvasti joukkueen henkistä tilaa. Kuitenkin kapteeni Korhonen nostatti joukkueen henkeä sanomalla: -Tässä joukkueessa on paljon POTENTIAALIA.

VarTe 3-0 voitolla jatkoon yläkaavioon taistelemaan noususta ja KarTe taistelemaan alakaavioon divisioona paikasta.

Lauantai

Ykkös- ja kakkospelaajat aloittivat aamulla yhtäaikaa Lahtea vastaan. Ville Maarasen eilinen peli oli kadoksissa ja Ville hävisi ensimmäisen erän ja oli toista erää 2-0 tappiolla, kunnes Ville hermostui ja alkoi taistellla voitosta. Samaan aikaan Sami Korhonen oli sisuuntunut eilisestä tappiosta ja pelasi huomattavasti paremmin, mutta hävisi ensimmäisen erän tiukasti ja toisessa erässä oltiin tiukassa tilanteessa. Ilmassa oli 2-0 johtoon siirtymisen mahdollisuus, mutta myös 2-0 tappioon siirtymisen mahdollisuus. Uhkakuva 3-0 tappio oli myös ilmassa.

Ville nousi toisen erän voittoon ja 10 tiebreak tuli vahvalla henkisellä esityksellä Perkkolaa vastaan 10-5. Samin 2.  erän 20 minuuttia kestänyt syöttövuoro oli ottelun kulminaatiopiste, vaikka senkin jälkeen joka pisteestä tiukasti taisteltiin. Niukka voitto Lahden Roope Palolle 7-6, 6-4.

Tilanne 1-1 KarTe VS Lahti

Ykkösnelinpeliparit ja kolmosten kaksinpelit alkoivat yhtäaikaa. Ville Maaranen ja Sami Korhonen jyräsivät nelinpelissä ja KarTe 2-1 johtoon ja he ehtivät kannustamaan kolmosten kaksinpelin loppua pelaavaa Mattia, joka oli eilisen jälkeen löytänyt taisteluilmeen. Ensimmäisen erän 6-4 tappion ja toisen erän 4-3 tappiolla oleva Pajuri nousi jännien vaiheiden jälkeen 2. erän voittoon 6-4 ja 10 tiebreak edessä ja Pajurilla mahdollisuus ratkaista voitto KarTelle. Tällä kertaa entinen A-luokan pelaaja Jussi Larkovuo, joka on tekemässä vahvaa paluuta, voitti 10-6 ja ottelut 2-2 ja ratkaiseva nelinpeli edessä.

Portugalin jalkapallomaajoukkueen rankkarikisaan ratkaisevaan rankkariin laitetaan Christiano  Ronaldo. Joensuun ratkaisu otteluun laitetaan yhtä kova kaveri, espanjalaistunut nelinpelispesialisti Jaakko Immonen. Päävalmentajan toimenkuvat ovat monenlaiset ja tällä kertaa hän joutuu kovaan paikkaan nelinpelissä yhdessä ailahtelevaisia otteita esittäneen Pajurin kanssa.

Nelinpelitaidon ja taktiikan mestari Jasu saa luotua joukkueelle mahtavan hengen. Ensimmäinen erä 6-4 KarTelle. Toisessa erässä Lahden nuoret Samin ja Matin voittaneet 24 v ja 25 v Palo ja Larkovuo rynnivät 3-0 johtoon vaikka Immonen ja Pajuri pelaavat huippu hyvin. Immonen rauhoittelee Pajuria ja sanoi, että ei vaihdeta taktiikkaa. Se tuottaa tulosta ja 7-5 toinen erä ja ottelu KarTelle.

KarTe 3-2 voittoon Timo Kososen luotsaamasta Lahdesta!

Voitolla KarTe säilytti ansaituisti 1. divisiooonan sarjapaikan!!

Kapteeni Korhonen tuumasi, että voittavaa joukkuetta ei kannata vaihtaa ensi kesänäkään. No, saa nähdä pystyykö ensi kesänä joku muu Joensuulainen nousta näin kovaan ryhmään!

 

 

T:
Matti Pajuri

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
KarTen miesten ykkösjoukkue lauantain tiukalla voitolla säilytti 1 div. paikan
SeuraavaJatka
Tenniskoulu jatko, harjoitusajat ajalle 31.7-31.8

© 2026 Karjalan tennis Joensuu

  • ETUSIVU
  • SEURA
    • Info
    • Johtokunta
    • Liity jäseneksi
    • Toimintakäsikirja
    • Toiminta epäasiallisen kohtelun tilanteissa
    • Strategia
    • KarTen säännöt
  • KENTTIEN VARAUS
  • VALMENNUS
    • Ota yhteyttä
    • Harjoitusajat sisäkausi 2025-2026
    • Maksut sisäkausi 2025-26
    • Valmentaja esittely
    • Valmennusjärjestelmä
    • Harrastetennis
    • Etsin pelikaveria -osio
    • Eettiset säännöt
    • Toiminta epäasiallisen kohtelun tilanteissa
    • Joensuun tennissaavutukset 1939 – 2025
  • TAPAHTUMAT
  • EDUSTUSJOUKKUEET
  • YHTEYSTIEDOT
  • KUMPPANIT
  • SOME